Skontaktuj się

Umów się na diagnozę.

Skontaktuj się

Umów się na diagnozę.

Pobierz plik pdf z opisem procesu diagnostycznego.

Diagnoza spektrum autyzmu dorosłych

Proces diagnostyczny spektrum autyzmu u dorosłych, składa się z następujących etapów:
- konsultacja wstępna,
- wywiad rozwojowy,
- obserwacja,
- przekazanie diagnozy,
- konsultacja z lekarzem psychiatrą.

O każdym z etapów przeczytasz poniżej. Możesz też pobrać plik pdf z opisem procesu diagnostycznego.

1. Konsultacja wstępna


Konsultacja wstępna jest ważnym etapem procesu diagnostycznego. Jej celem jest zebranie podstawowych informacji na temat funkcjonowania osoby diagnozowanej, a także określenie procesu diagnostycznego. Konsultacja wstępna nie jest konieczna w przypadku osób korzystających już z wsparcia naszych specjalistów.

Czas trwania: 50 min

2. Wywiad rozwojowy


Wywiad rozwojowy przeprowadzamy zazwyczaj stacjonarnie w naszych Gabinetach, najlepiej razem z osobą diagnozowaną. Istnieje również możliwość  przeprowadzenia wywiadu zdalnie przez Internet. W wywiadzie udział biorą rodzice lub opiekunowie prawni osoby diagnozowanej. W wyjątkowych przypadkach możliwy jest udział innych ważnych osób dysponujących wiedzą na temat rozwoju i funkcjonowania osoby diagnozowanej.

Wywiad ma na celu zebranie informacji na temat wczesnych etapów życia osoby diagnozowanej i jej funkcjonowania.

Nie przeprowadzamy procesu diagnostycznego, gdy nie ma możliwości zebrania informacji na temat wczesnego rozwoju osoby diagnozowanej.

Spotkanie uzupełniane jest w miarę potrzeb dodatkowymi kwestionariuszami, korzystamy również z dostarczonych filmów, czy też innej dokumentacji.

Czas trwania: około 90 minut

3. Obserwacja


Obserwacja osoby diagnozowanej odbywa się podczas swobodnej, jak i kierowanej aktywności, z wykorzystaniem metod klinicznych czy też standardowych testów psychologicznych (w zależności od potrzeb). Ilość spotkań ustalana jest odpowiednio do potrzeb, zazwyczaj podczas pierwszego spotkania. Ilość spotkań może ulec zmianie w trakcie procesu diagnostycznego.

Celem obserwacji jest zebranie informacji na temat funkcjonowania osoby diagnozowanej, w szczególności w zakresie spełniania kryteriów diagnostycznych, czy też różnicowania innych zaburzeń.

Czas trwania: zazwyczaj 2 godziny z jednym diagnostą i 1 godzina z drugim diagnostą. Jeśli jest taka możliwość, obserwacja może trwać dwie godziny, podczas której obecnych jest dwoje specjalistów.

4. Przekazanie diagnozy


Przekazanie diagnozy odbywa się po zakończonym procesie diagnostycznym i poprzedzone jest analizą zgromadzonego materiału przez diagnostów. Podczas spotkania przekazywane są informacje na temat funkcjonowania osoby diagnozowanej z uwzględnieniem kryteriów diagnostycznych, a także sposoby i formy wsparcia, czy dalszych oddziaływań. Podczas omówienia wyników diagnozy przekazujemy również raport z przeprowadzonego procesu diagnostycznego.

Czas trwania: 1 godzina

5. Konsultacja lekarska


Po przeprowadzonym procesie diagnostycznym i jego omówieniu odbywa się konsultacja z lekarzem psychiatrą w celu formalnego potwierdzenia diagnozy. Na tym spotkaniu istnieje możliwość wypełnienia dokumentacji potrzebnej na przykład do wydania orzeczenia.

Czas trwania: 30 minut

Badania dodatkowe na prośbę osoby badanej


Badanie ADOS, SB5, SCID/ MMPI - wszelkie szczegóły i czas spotkania ustalany jest ze specjalistą.

Pierwszym krokiem jest kontakt telefoniczny, mailowy lub smsowy i przekazanie nam danych osoby diagnozowanej. W ten sposób zapisujemy osobę na listę oczekujących.

W niedługim czasie oddzwaniamy i umawiamy się wspólnie na pierwsze spotkanie.

Jak zapisać się na diagnozę spektrum autyzmu?

Social media
Znajdź nas na:

Gabinety Aspeckt
ul. Garbary 97/1, 61-757 Poznań

Gabinety Aspeckt - Diagnoza Edukacja Terapia 

Specjalistyczne gabinety lekarzy psychiatrów, psychologów, seksuologów, psychoterapeutów. Nasze specjalizacje to: pomoc w zakresie zdrowia emocjonalnego, psychiatria dzieci i młodzieży, diagnoza spektrum autyzmu, terapia uzależnień oraz farmakoterapia. 

Telefon:
501 063 083